Autor Wątek: wywiezienie dziecka za granicę bez zgody ojca  (Przeczytany 2852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja +6/-0
    • Zobacz profil
wywiezienie dziecka za granicę bez zgody ojca
« dnia: 26 Styczeń 2015, 20:11:24 »

"1. Uchwała z dnia 11 października 1963 r. Sąd Najwyższy III CO 23/63

Na wyjazd za granicę małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku orzekającym rozwód powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej potrzebne jest oświadczenie o zgodzie drugiego z rodziców, który nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, a w razie niemożności uzyskania takiego oświadczenia - zezwolenie władzy opiekuńczej.

2. Uchwała z dnia 10 listopada 1971 r. Sąd Najwyższy III CZP 69/71

Na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka.

3. Postanowienie z dnia 6 marca 1985 r. Sąd Najwyższy III CRN 19/85

Wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego."

PS. Dodam, że z wyroków SN wynika ponadto, że przeprowadzka z dzieckiem nawet na terenie PL w sposób uniemożliwiający lub znacznie utrudniający kontakty rodzicowi drugiej kategorii, wymaga jego zgody.
Należy jednak pamiętać, że powyższe nie ma zastosowania, jeśli rodzic drugiej kategorii został władzy pozbawiony.Osoba sprawująca władzę rodzicielską, która ma podstawy przypuszczać, że w konkretnych warunkach może dojść do wyjazdu dziecka wraz z drugim rodzicem posiadającym władzę rodzicielską poza granice RP, może wystąpić z wnioskiem sporządzonym w trybie art. 730 § 1 i następne Kodeksu postępowania cywilnego o udzielenie przez sąd opiekuńczy zabezpieczenia przez zakazanie dziecku opuszczania terytorium RP. Właściwym do rozpoznania takiego wniosku jest sąd rejonowy, w którego okręgu dziecko ma miejsce zamieszkania lub pobytu (art. 569 K.p.c.).
 
Zgodnie z orzecznictwem wywiezienie małoletniego dziecka za granicę przez jednego z rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, które w konsekwencji oznacza pozbawienie małoletniego dziecka naturalnego środowiska rodzinnego i kontaktu z drugim z rodziców, i zatrzymanie go na stałe w innymi państwie wbrew woli drugiego z rodziców może na gruncie prawa rodzinnego stanowić podstawę do wydania przez sąd opiekuńczy orzeczenia o ograniczeniu lub pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzica, który dokonał uprowadzenia dziecka za granicę (Sąd Najwyższy w uchwale z dnia z dnia 7 sierpnia 1982 r., sygn akt VI KZP 18/82).